Románia
·
România
·
Rumuniya

Területe: 238 391 km2; lakossága: 22 215 421 fő (2009); fővárosa: București (Bukarest); hivatalos nyelve: román, de regionális kisebbségi nyelvként használják még a magyart és a cigányt; közigazgatási beosztása: 8 régió (regiune), ezen belül: 41 megye (județ) és 1 főváros (capitală), ezen belül 211 város (oraș), 103 városi község (municipiu), 2827 vidéki község (comuna), ezen belül 13 092 település (sat); pénzneme: 1 román leu (lej) = 100 ban; nemzetközi gépkocsijele: RO.
Közlekedés módja: jobboldali; rendszámok kiadása: párban.
Független elnöki-parlamentáris köztársaság.
Románia területe már az ősidők óta lakott. A dák törzsek - a románok ősei - i. e. 400-as évektől itt élnek. A rómaiak Dacia néven provinciát alakítottak itt ki a mai Erdély és Oltenia területén. Az ezt követő években különböző vándorló törzsek éltek a területen, míg Erdély területét el nem foglalták a magyarok. A mai Románia többi részén sztyeppei nomádok éltek. Erdély a XVI. századig a Magyar Királyság része, Havasalföld és Moldva hűbéri viszonyban állt vele. Erdély egy ideig Erdélyi Fejedelemség néven önálló államalakulat volt, később az Osztrák-Magyar Monarchia rése lett. Ugyanezen idő alatt a többi román terület az Oszmán Birodalom uralma alatt állt. 1862-ben ez utóbbi területek egyesültek, és Románia néven autonómiát kaptak a törököktől, 1877-ben elnyerte teljes függetlenségét. Az I. világháború után Románia megkapta Erdélyt, de elvesztette a Moldova területét, melyet az oroszok foglaltak el. A II. világháborúban a németek oldalán harcold, de 1944-ben sikerült kiugrania a szövetségből, és nyertes félként visszakapta a háború alatt elcsatolt Észak-Erdélyt. A háború után kommunista rezsim épült ki, ami
később Ceaușescu vezetésével önkényuralmi rendszerré vált. 1989-ben demokratikus forradalom vetett ennek véget. Többpártrendszer és parlamenti demokrácia alakult ki. Románia 2004-ben belépett a NATO-ba.
2007. január 1. óta tagja az Európai Uniónak.