Montenegró
·
Crna Gora
·
Црна Гора

Montenegró zászlaja

Területe: 13 812 km2; lakossága: 672 180 fő (2009); fővárosa: Podgorica (Подгорица); hivatalos nyelve: montenegrói, ezen kívül széles körben beszélt nyelv még a szerb; közigazgatási beosztása: 21 község (opština / општина) és 2 városi község (gradska opština / градска општина općina); pénzneme: 1 Euro (evro / евро - €) = 100 cent / цент; nemzetközi gépkocsijele: MNE.

Közlekedés módja: jobboldali; rendszámok kiadása: párban.

Független parlamentáris köztársaság.
A helyi szláv és illír törzsek a területén hozták létre a Duklja fejedelemséget a X. században. Később Duklját a Bizánci Császárság elfoglalta és a helyén kialakította a Zeta provinciát. A XII. századtól a XV. századik a terület a szerb állam része volt, majd a törökök elfoglalták. 1878-ban ismét függetlenné vált, de 1916-ban az Osztrák-Magyar Monarchia elfoglalta. 1918-tól a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság részévé vált, ami 1929-ben Jugoszláviává alakult. Ekkor Montenegró elvesztette belső önállóságát, Zeta bánság néven alakult újjá. A II. világháború után újjászervezett Jugoszlávia egyik tagköztársasága lett. 1991-ben Nagy-Jugoszlávia felbomlott, és csak Szerbia és Montenegró marad együtt Jugoszláv Szövetségi köztársaság néven. Ezekben az években a két tagország kapcsolata egyre lazult, ezért 2003-ban Szerbia és Montenegró Államközösségévé alakult át. 2006 június 6.-án végleg különvált a két ország és megalakult a független Montenegró.

Montenegró elhelyezkedése Európában

Montenegró - Crna Gora (MNE)

Montenegrói területkódok 2008 előtt

Szerbia és Montenegró Államszövetségében a szerb volt a hivatalos nyelv, ezért az itt felsorolt településneveket a szerb helyesírásnak megfelelően cirill betűkkel írjuk. Átírásuk a hivatalos nemzeti átírás szerint történik.

BA Бар (Bar)
BD Будва (Budva)
BE Беране (Berane)
BP Бијело Поље (Bijelo Polje)
CT Цетиње (Cetinje)
HN Херцег Нови (Herceg Novi)
KO Котор (Kotor)
NK Никшић (Nikšić)
PG Подгорица (Podgorica)
PV Пљевља (Pljevlja)
UL Улцињ (Ulcinj)